Naujo namo statybos atrodo labai malonus ir jokio vargo nesukeliantis rūpestis. Juk nestačiusiems naujo namo ar nesusidūrusiems su kapitaliniais remontais žmonėms atrodo, kad susitaupius naujam namui ar pasiėmus paskolą – išsisprendžia visos naujo būsto statybos problemos, tačiau taip nėra. Naujo namo statybos kelia ne tik malonius rūpesčius, tačiau ir daug rūpesčių, kurių dažniausiai žmonės be pagalbos iš šalies nesugeba išspręsti. Pirmasis žmogus, kuris dažniausiai gelbėja naujo namo statytojams – architektas. Šios profesijos žmogus sukuria naujo namo projektą pagal užsakovo skonį ir pageidavimus, o tuomet pradedamos statybos. Tai nėra visiškai teisinga. Kitos profesijos atstovai – kraštovaizdžio architektai (kraštovaizdžio architektūra – vienas gražiausių šiuolaikinio architektūros dizaino reiškinių, kurios pagalba sukuriamas harmoningas naujai statomo namo ir jo kiemo aplinkos vaizdas), pataria, kad sklypo takus reikia suplanuoti dar tik pradedant projektuoti namo projektą. Daugelis perskaitę paskutinį sakinį nesupras – kodėl pirmiausia projektuojant namą reikia pasirūpinti į namą ar aplink jį vedančiais takais? Kodėl dar net nepastačius namo reikia pradėti sukti galvą apie takelio tiesimą, trinkelių klojimą ir visus su tuo susijusius darbus.
Tai svarbu tam, kad pastačius namą nekiltų kitų rūpesčių, kurie sukels dar daugiau nepatogumų – juk pastačius namą ir pradėjus rūpintis gerbūvio sutvarkymu atsiras naujos dar neapsvarstytos problemos – Kokius sprendimus pasirinkti takelių tiesimui – ar tai bus smėliukas, ar spalvota skalda, ar tinkelėmis kloti takeliai? Kokios spalvos trinkeles pakloti, kad jos derintūsi su pastatyto namo spalvomis? Kas dabar turėtų atlikti trinkelių klojimo darbus? (dažniausiai statybininkai, kurie atlieka namo statybos darbus šių darbų paprasčiausiai neatlieka)
Reikia iš anksto įvertinti, kad trinkelių klojimas nėra lengvas ir savaime suprantamas darbas. Sklypo takai pirmiausia turi būti patogūs vaikščioti, antraip jie neatliks savo funkcijos. Jie turi derėti ir prie namo stilistikos. Trinkelių grindinys nėra lengvai surenkama kiemo konstrukcija. Pirmiausia teks nemažai laiko skirti takelio tiesimui, nes šis darbas susideda iš keletos etapų: pirmiausia pasirenkamas tikslingas takelių tinklas aplink jau pastatytą namą (o tai tikrai bus sudėtinga, jei šis sprendimas nebus priimtas dar pradedant namo projektą), tuomet takelio tiesimui reikalingas nukastas minkštasis gruntas (tai tikrai užtruks papildomai laiko, nes teks samdytis nedidelį traktorių, kuris galėtų atlikti šį darbą), tuomet trinkelių grindiniui reikalingas pagrindas – dažniausiai pilamas žvyras ar skalda, ir tik supresavus šį pagrindą pradedami trinkelių klojimo darbai. Galiausiai prieiname prie maloniosiausios šio statybų etapo dalies – kokiomis trinkelėmis klosime jau paruoštą takelį. Galima rinktis iš labai įvairių pasiūlymų, trinkelių klojimo darbus galima atlikti ir betoninėmis trinkelėmis, ir klinkerio trinkelėmis, o taip pat derinant su pasirinktu namo fasadu takelius rinktis grįsti iš medienos pagamintomis trinkelėmis.
Dažniausia problema su kuria susiduria naujai pastatyto namo sąvininkai, kurie įsigyja išvaizdžias betono ar klinkerio trinkeles – neteisingas jų paklojimas. Įrengiant takus svarbu atkreipti dėmesį į esminį dalyką: takai turėtų būti tvirti, todėl geriausia juos įrengti pagal tam tikros rūšies dangos reikalavimus. Tokius reikalavimus dažniausiai pateikia gamintojai, tačiau retai šiuos reikalavimus perskaito pirkėjai, todėl geriausia trinkelių parinkimą patikėti specialistams, kurie ne tik atsižvelgs į užsakovo grožio poreikius, bet ir į rekomendacijas, kurias pateikia konkrečios dangos gamintojai. Taip pat reikia įvertinti tai, kad tiesiamas takas turi būti su nuolydžiu į abi puses, tai daroma tam, kad vasarą ant tako nesikauptų lietaus vanduo, o dar blogiau, kad žiemą nesusidarytų ledas ant kurio galima lengvai paslysti. Taip pat tai ne tik pavojinga, bet ir greitai gali ištrupėti trinkelių kraštai, sunykti gražus takelių vaizdas.
Kontaktai
info@jusustatyba.lt
Klaipėda