Landšafto projektavimas

Graži aplinka pati savaime neatsiranda, tam reikia įdėti labai daug darbo, paaukoti daug laisvo laiko, turėti specialių žinių. Graži, sutvarkyta aplinka, dar kitaip landšaftas, džiugina, ramina, traukia praeivių akį. Landšafto projektavimas labai svarbus pradedant planuoti aplinkos tvarkymą. Landšafto projektavimas vyksta tam tikrais etapais. Pirmojo etapo metu vyksta paruošiamieji darbai, kurio metu analizuojamos geodezinės sklypo nuotraukos, nustatoma grunto sudėtis ir drėgnumas. Aplinkos tvarkymas, landšafto projektavimas palengvina teritorijos kūrimo darbų seką, darbams suteikia reikiamą struktūrą. Antrajame etape vyksta juodraštinis landšafto projektavimas, kurio metu suprojektuojami takeliai, nedideli vandens telkiniai, numatomos vietos, kuriose bus sodinamos gyvatvorės, mažaūgiai medeliai ir visa kita augmenija. Trečiajame etape landšafto projektavimas tęsiamas sklypo žymėjimo darbais – suprojektuojamas atraminių sienelių įrengimas, mažosios architektūros elementų statyba, nustatomas derlingo grunto reikalingumas ir esant tokio grunto poreikiui, suplanuojami jo klojimo darbai, pažymimos vietos, kuriose bus įrengtos apšvietimo sistemos. Šiais trim etapais landšafto projektavimas yra baigtas, pradedami konkretūs landšafto arba kitaip tariant gamtovaizdžio kūrimo darbai.
Landšafto kūrimo darbų pirminiame etape svarbiausias sklypo lyginimas. Sklypo lyginimas nebūtinai turi būti atliekamas mechanizuotomis priemonėmis, ypač tuo atveju, jei sklypas yra nedidelis, tarkim iki 10 arų. Kad numatyta sodinti augmenija vešliai augtų ir žaliuotų, būtina sklypą padengti geru augaliniu sluoksniu. Augalai geriausiai prigyja ir auga juodžemyje arba durpių ir juodžemio mišiniu užpilto sklypo žemėje. Reikia suskaičiuoti kokio storio sluoksnis bus pilamas, kiek reiks užpilti kvadratinių metrų ir atsivežti žemės šiek tiek daugiau, nei apskaičiuota. Dirvožemio prireiks tose vietose, kur bus sodinami augalai, želdinama veja. Dirvožemio atvežimu ir išlyginimu sklypo lyginimas dar tik įpusėja. Numatytiems ir landšafto projekte suprojektuotiems takams ir takeliams reiks nemažo kiekio žvyro ir skaldos. Takeliams, kur bus vaikščiojama, pilamas 20 cm žvyro sluoksnis ir 10-12 cm skaldos sluoksnis. Prie įvažiavimo į kiemą, automobilio stovėjimo aikštelėje žvyro ir skaldos pilamas dvigubas sluoksnis žvyro ir skaldos.
Baigus sklypo lyginimo darbus, pereiname prie augalų, medžių sodinimo, sklypo teritorijos atskyrimo nuo aplinkinių sklypų. Jei landšafto projekte nėra numatytas tvorų statymas, tačiau norisi pasislėpti nuo pašalinių akių, puikus būdas yra gyvatvorių sodinimas. Gyvatvorės, kaip žinome, užauga greitai, jų auginimas ir priežiūra nesudėtingi. Gyvatvorių sodinimas atliekamas baigus dirvožemio lyginimo darbus. Yra puikus mišrus būdas, kai sklypo teritorija yra apjuosiama tvorų stulpeliais, o į jų tarpus atliekamas gyvatvorių sodinimas.
Atžymėjus sklypo ribas, lieka sutvarkyti vidinį kiemą, atsižvelgiant į tai, kas numatyta projekte – sodas, alpinariumas, mažoji architektūra. Jei yra suprojektuotas sodas, gali būti atliekamas medelių sodinimas, apželdinimas.  Pastaruoju metu visus žmones traukia į gamtą, o turėti nedidelį sodą ar parkelį šalia savo namų, yra beveik kiekvieno svajonė, todėl medelių sodinimas įrenginėjant lauko aplinką neišvengiamas. Jei apželdinimas vyksta labai mažame sklype, puiki išeitis yra mažaūgių dekoratyvinių medelių sodinimas.
Na ir kaip dailininko paskutinis brūkštelėjimas teptuku, tai ir baigiant tvarkyti gamtovaizdį belieka vejos sodinimas ir apželdinimas įvairių spalvų augmenija. Vejos sodinimas yra vienas iš svarbiausių akcentų, kadangi žalia veja yra vienas iš pagrindinių jaukios aplinkos akcentų.
Veja dažniausiai sodinama kiemuose, soduose, įvažiavimuose prie namų ir kitose vietose. Įrengimas ir vejos sodinimas nėra paprastas dalykas, prieš sodinimą būtina apgalvoti vejos laistymo drenažo sistemų poreikį. Jei nedidelį plotą vejos įmanoma laistyti rankiniu būdu, tai didelių plotų vejos  laistymui reikalinga laistymo sistema.


Kontaktai

TEL. +37063877669
info@jusustatyba.lt
Klaipėda