Pastaruoju metu dažnai tenka girdėti, kad vis daugiau žmonių, gyvenančių miestuose, kraustosi gyventi į priemiesčius. Dažnam tikriausiai ilgainiui pabosta nuolatinis miesto triukšmas, dulkės, maži butai, nuolatiniai transporto kamščiai. Juk taip gera gyventi erdviuose nuosavuose namuose, kai augantys vaikai gali laisvai bėgioti tiek name, tiek kieme, kvėpuoti švaresniu oru, o visa šeima gali daugiau laiko skirti pasibuvimui kartu.
Savaime suprantama, kad šiltuoju metų laiku, kuris mūsų šalyje trunka trumpiau nei norėtųsi, norisi kuo daugiau laiko mėgautis saulės skleidžiama šviesa ir šiluma. Juk taip smagu išeiti į kiemą, atsisėsti terasoje ir tiesiog mėgautis gamtos grožiu. Terasa praverčia ir labai saulėtą dieną, nes apsaugo nuo intensyvių saulės spindulių, ir lietingą vasaros dieną, nes lietui lyjant gera jausti vėstantį vasaros karštį.
Terasa prie individualaus namo – tai tarsi vasaros rezidencija, kurioje šiltuoju metų laiku praleidžiama daugiausiai laiko. Kaip bet koks kitas statinys ar priestatas, taip ir terasa pradedama statyti nuo pamatų. Dažnai terasoms pasirenkami gręžtiniai pamatai, nes įrengiami pakankamai greitai, yra tvirti ir pakankamai nebrangūs.
Dar vienas sodo ar individualaus namo kiemo statinys – tai pavėsinė. Terasa įrengiama prie kurios nors namo sienos, o pavėsinė jau yra atskiras statinys, kuriam galima pasirinkti labiausiai, jūsų manymu, jai tinkančią vietą kieme. Patariama pavėsinę statyti ne saulės atokaitoje, o vėsesnėje kiemo vietoje, galbūt po medžiais. Kitas svarbus dalykas – pavėsinę reikėtų statyti toje kiemo vietoje, iš kurios matytųsi gražiausios namo, kiemo, sklypo vietos. Tokioje vietoje įrengtoje pavėsinėje smagu bus ilsėtis ir stebėti kasdien besikeičiančią kiemo augmeniją.
Kaip terasa, taip ir pavėsinė dažniausiai statoma ant gręžtinių pamatų. Prieš statant pavėsinę reikėtų atkreipti dėmesį į sklypo gruntą. Pavėsinė, pastatyta ant juodžemio, laikui bėgant gali sukrypti. Kaip ir kitiems statiniams, taip ir pavėsinės gręžtiniams pamatams, gruntas turi būti tvirtas. Statant pavėsinę neužtenka tik įsivaizduoti, kaip ji turi atrodyti. Nors ir, atrodytų, nedideliam kiemo statiniui, t.y. pavėsinei, bet vis dėlto reikia turėti brėžinį ir jame tiksliai numatyti tiek išorinį dizainą, tiek gręžtinių pamatų polių skaičių, įgilinimą ir atstumus tarp polių. Didesnis gręžtinių pamatų polių skaičius lemia tvirtesnę pavėsinės konstrukciją.
Žinoma, brėžinį galimą pasidaryti ir patiems, bet rangovai vargu ar norės imtis darbo pagal piešinuką ar nuotrauką. Brėžinyje ar plane, įsivaizduojama pavėsinė tiesiog įrėminama linijomis ir skaičiais, kurie statybų darbus atliekantiems specialistams yra labai svarbūs. Dar svarbiau apskaičiuoti visus reikalingus matmenis, kad būtų įrengti kokybiški gręžtiniai pamatai būsimam statiniui.
Išsirinkus kiemo vietą, kurioje stovės pavėsinė, gruntą toje sklypo dalyje reikėtų paruošti statyboms, t.y. gerai išlyginti ir sutankinti, jei gruntas nestiprus. Svarbu, kad gręžtiniai pamatai būtų įgilinti giliau, nei įšąla dirvožemis, maždaug apie pusantro metro.
Norint pasistatyti gražią ir ilgai tarnausiančią pavėsinę ar terasą, patartina kreiptis į jau seniai šiuo darbu užsiimančius meistrus ar įmones. Skirtingų įmonių pateikti planai ir kainos padės lengviau apsispręsti, kokio tipo statinio norite savo kieme ir kiek už jį galite sumokėti.