Namo statyba

Esant dabartinei ekonomikai ir brangstant buto išlaikymo išlaidoms, butų gyventojai dažnai pradeda galvoti apie nuosavo namo statybas. Klausiame įmonės, kuri užsiima namų statyba Klaipėdoje ir jos apylinkėse, ką patariama žinoti norintiems pradėti namo statybas Klaipėdoje.
Specialistai sako, kad nepaisant visų kliūčių, kurias tenka įveikti norint pradėti namo statybas – įsikėlę gyventi į namą iš buto, visi naujakuriai lieka patenkinti ir greitai visi sunkumai būna pamiršti.                                                   Viena dažniausių problemų su kuria susiduria norintys statytis namą – turimas žemės sklypas kaimo vietovėje, tačiau beveik visuomet toks žemės sklypas turi žemės ūkio paskirtį ir pradėti statybų tokiame sklype negalima. Lengviausias sprendimas yra tapti ūkininku, t.y. užsiregistruoti Ūkininkų registre ir tuomet kreiptis į žemėtvarkos skyrių ir prašyti parengti projektą, kuriame bus nurodytos ūkininko sodybos ribos. Kitas būdas yra sudėtingesnis ir reikalaujantis didesnių investicijų. Galima bandyti žemės ūkio paskirties sklypo paskirtį keisti į gyvenamą, tačiau niekas negali suteikti garantijos, kad investavus į projektų parengimus savivaldybė tikrai leis šią paskirtį pakeisti.
Taip pat labai dažnai norintys statyti namą nežino, kad jei gyvenamos paskirties sklypas priklauso dviems bendraturčiams, o vienas iš jų nusprendžia statyti tame sklype namą, būtinas ne tik žodinis, bet ir raštiškas kito bendraturčio sutikimas.


Šiuo metu keičiant įstatymus daug kas klausia, ar reikalingi leidimai jei planuojamas statyti namas, kuris neviršija 80kv.m. gyvenamo ploto. Ar tokio namo statybos leidimus susitvarkyti yra lengviau nei statomo didesnio ploto namo? Taip, tačiau būtina turėti žemės sklypą, kurio paskirtis yra gyvenamoji, tuomet statyti tokį nesudėtingą statinį nebus reikalingi statybas leidžiantys dokumentai.
Labai dažnai statybas pradedantys ir su leidimais susidūrę žmonės klausia, kad yra techninis projektas ir kaip jį reikia parengti? Techninis statybų projektas reikalingas tuomet jei statomas didesnio gyvenamo ploto nei 80kv.m. namas. Tokį projektą gali parengti tik atitinkamą techninį išsilavinimą turintys asmenys, dažniausiai tokią informaciją suteikia savivaldybėje kur ir gaunamas sąrašas dokumentų, kuriuos reikia turėti, norint pradėti namo statybas. O taip pat visiems iškyla klausimas, kas yra specialiosios projekto sąlygos ir nuo ko jos priklauso. Specialieji architektūros reikalavimai (arba specialiosios projekto sąlygos) išduodami savivaldybės administracijos architektas, tik jis pagal savo kompetenciją gali nustatyti specifinius planuojamo statyti statinio architektūros reikalavimus.
Planuojantys statyba dažnai skundžiasi, kad labai ilgai užtrunka projektavimo sąlygų išdavimas ir dažniausiai paklausti valdininkai negali pasakyti tikslaus termino per kurį bus išduotos šios sąlygos. Reikia pastebėti, kad dabar projektavimo sąlygos nebe išduodamos, o išduodami specialieji architektūros reikalavimai, aišku jei jų yra. Kadangi įstatyme tikslus terminas nėra nustatytas, todėl paklausti valdininkai negali atsakyti į šį klausimą, reikia žinoti, kad tuomet reikia vadovautis Viešojo administravimo įstatymu, kuriame tokių darbų terminas yra nustatytas 20 darbo dienų.
Taip pat daugelis pastebi, kad ant statybos leidimo nėra nurodytas galiojimo terminas ir tai sukelia papildomų klausimų. Statybos leidimas galiojimo termino neturi, todėl jis ir nėra užrašytas, vienintelis būdas panaikinti statybos leidimą yra teisminis kelias.
Visi kas susidūrė su naujo namo statybomis sutiks, kad dažniausiai patys savivaldybės darbuotojai negeba suteikti visos reikalingos informacijos, todėl labai dažnai kyla konfliktai ir nesutarimai. Specialistai pataria, kad patikimiausia prieš išsiimant įvairius leidimus – pasidomėti internetiniuose šaltiniuose apie jų terminus, kainas ir panašius klausimus, tuomet bus išvengta nesusipratimų ir visi leidimai bus surenkami daug greičiau. Aišku labai puiku jei pavyksta patekti pas specialistą ir jis iškart gali suteikti visą reikiamą informaciją.


Kontaktai

TEL. +37063877669
info@jusustatyba.lt
Klaipėda